Sterilizácia fenky

Stretávam sa s názorom, že sterilizácia fenky je desivá, krvavá a riskantná operácia. Videla som to na vlastné oči, v prípade skúseného chirurga to nič príšerne nie je. Pozrite pár fotiek, snažila som sa doplniť popisy podla mojich laických vedomostí. Ďakujem tímu Veterinka za túto exkurziu.

Pred operáciou má fenka diétu - 12 -24 hodín podľa príkazu veterinára. Pre tú moju pažravú potvoru bola toto najťažšia časť operácie.

Po príchode do ambulancie dostane fenka injekciu na uspatie, a zaspí vám v náručí. Potom si ju lekár zoberie do operačnej sály. Miesto rany sa vyholí (to sme my nemuseli), vysterilizuje, a fenka dostane infúziu.

 

Potom sa zakryje rúškom či plachtou a chirurg sa pustí do práce. Druhý lekár po celý čas monitoruje životné funkcie pacienta.
Zvieratko má aj pod narkózou otvorené oči, preto sa mi do nich dáva špeciálny gél, aby sa nevysušili. Narkotikum sa dávkuje opatrne, presne podľa hmotnosti zvieratka. 
Pri tejto metóde sterilizácie sa robí čo najmenší rez, ale je na to potrebný zručný chirurg. Čím menší rez, tým kratšia narkóza, menej šitia, menšia rana a lepšie hojenie.

 

Doktor Frey sa snaží urobiť čo najmenšiu ranku, doslova na 1 prst. V našom prípade ju nakoniec musel trošičku zväčšiť, ale a tak je maličká, ako uvidíte ďalej. 


Doslova mikrochirugia, musela som sa snažiť, aby som vôbec videla nejaké desivé detaily.

 


 

 


Tu už nastupuje šitie. Alebo skôr vyšívanie. Šije sa v niekoľkých vrstvách a tieto stehy sa už nevyberajú.

Detail ranky - zvonku sú kovové svorky. O 10 dní budeme vyberať len tieto svorky. Zvieratko dostane injekciu proti bolesti a antibiotiká. Pomaly sa preberie, a po vlastných, síce neistých labkách, odchádza domov.

 


Fenka sa už večer môže trochu najesť a mala by najbližších pár dní odpočívať. A treba ju ľutovať a veľa hladkať, to sa jej bude strašne páčiť :)
Tá moja dlho ležať nevydržala. Už na druhý deň veselo behala s kamarátmi, preskakovala doma cez detskú ohrádku do spálne a podobne. 

 

Sterilizáciu fenky je dobré urobiť čo najskôr, ideálne vo veku od 7 mesiacov, pred alebo po prvom háraní.

Výhody sterilizácie fenky sú obrovské: už žiadne háranie, ani falošná kotnosť!

Veľmi sa znižuje sa riziko nádorov mliečnych žliaz - je to u feniek veľmi časté ochorenie spojené s tvorbou metastáz do celého tela. Pochopitelne nemôže dôjsť k rakovine maternice, čo je jedno z najčastejší príčin úmrtia feniek, ani pyometrie (hromadenie patologického obsahu v maternici).

A samozrejme, riziko nechcených šteniatok.... 

Fenka sa po sterilizácii nezmení. Môže mať sklony priberať, ale to sa dá ľahko riešiť úpravou stravy a pohybu. 

Ak sa rozhodnete svoju fenku sterilizovať, robíte pre ňu to najlepšie, a tiež to najlepšie pre ďalšie, nechcené psíky na ulici a v útulkoch.