Čo robiť, keď nájdete psíka / mačičku

ČO ROBIŤ KEĎ NÁJDETE PSÍKA/MAČIČKU aneb všetko je inak, čítaj až do konca...

✿ 1. Zájdite s ním na veterinu, aby ste zistili, či je alebo nie je čipovaný. Ak je- väčšinou ľahko dohľadáte majiteľa.
✿ 2. Ak čip nemá, potúlajte sa s ním po okolí v mieste nálezu a spýtajte sa ľudí či ho nepoznajú.
✿ 3. Ak psíka nikto nepozná- zoberte ho domov/ do bezpečia a až potom kontaktujte občianske združenie/útulok/ odchyt a hľadajte pomoc.
✿ 4. Nemôžete si psíka zobrať domov?

MOŽNÉ DÔVODY

✔ A. UŽ JEDNÉHO PSÍKA MÁTE A TEN INÉHO NEZNESIE

Dobre poznáme veľa sídliskových yorko a čivavo-trhačov, na druhej strane nám nie sú známe žiadne prípady zabitia túlavého psa práve domácim miláčikom. My tých psov máme omnoho viac ako vy, nielen neznášanlivých ale aj chorých, plachých, zranených, zúbožených, malých i veľkých...všetci žijú aj keď sa neznesú. Máte rodinný dom a vlčiaka či čuvača? Super- on vydrží chvíľu vonku a tulák si bude pár dní kraľovať dnu...

✔ B. STE NA CESTE DO PRÁCE

Zmeškáte! Tak ako keď meškajú vlaky a autobusy, tak ako keď zaspíte, tak ako keď je vám ráno zle, tak ako my už X-krát, tak ako keď ste X-krát klamali, lebo ste jednoducho neprišli načas, tak ako každý, kto chodí do práce...

✔ C. O PÁR DNÍ CESTUJETE DO ZAHRANIČIA

Už sme si všimli, že Slováci a najmä nálezcovia túlavých zvierat sú najscestovanejší v našej republike, ale nevadí, aj pár dní nám pomôže k tomu, aby sme našli riešenie. V prípade ak vás hľadá Interpol, odchod do zahraničia plne chápeme. Psíka doneste napríklad ku babke a povedzte jej, že je to darček od jej obľúbeného politika.

✔ D. RODINNÍ PRÍSLUŠNÍCI S TÝM NESÚHLASIA

Vymeňte rodinných príslušníkov, ale to je celkom zložitý proces, tak zatiaľ poproste známych, kamarátov, babku, tetu, susedov, elektrikárov, poštárov, ujovho švagra koňa brata o pár-dňovú pomoc. Hádam nie ste totálny introvert a nejakých ľudí poznáte.

✔ E. BOJÍTE SA, ŽE JE PSÍK ZABLŠENÝ, MOŽNO CHORÝ

Keby len zablšený, ešte môže mať aj svrab, demodex, giardie a byť prechladnutý bez hygienických návykov. Verte nám, že túto pohromu prežijete v zdraví- máme to odskúšané. 9 z 10 zasvrabovaných a zablšených dočaskárov a ochranárov zvierat žije a zostali nám aj hygienické návyky, čo sa o ľuďoch vracajúcich sa domov po víkendovej párty nedá vždy tvrdiť, ale aj tých väčšinou ubytujete ak o to poprosia...10 účastník testu nestihol odpovedať, práve sa odblšuje po účasti na hudobnom festivale.

✔ F. MÁTE ALERGIU

Pochopiteľné, podľa údajov, ktoré majú zozbierané slovenskí ochranári zvierat, je takmer každý Slovák alergický na psiu srsť. Možno máme i svetové prvenstvo. Ak ste naozaj alergický vy alebo niekto z vašej rodiny, tak skúste bod D. Ak nie ste, tak nám aspoň poriadne kýchajte do telefónu a naštudujte si príznaky alergie. Nie, krívanie, akné ani angína sa nerátajú!

✔ G. MÁTE MALÉ DIEŤA

Nebojte sa, žiadne dieťa nie je tak krvilačné, aby ublížilo psovi z ulice a tie reči o baktériách a nákaze? Aj to je v pohode, stačí psa po oslintaní od dieťaťa poriadne umyť. Psi z ulice mávajú dobrú imunitu, nemali by nič chytiť.

✔ H. PSÍK JE MOC VEĽKÝ A VY MÁTE MALÝ BYT

Ak ste zrovna nenašli 80-kilového bernardína, tak predpokladáme, že obyčajného kríženca do pár kíl. Aj vaši priatelia majú pred vstupom k vám domov váhový limit?

✔ I. ŠPOFÉRUJETE/ SEDÍTE V AUTE A NEMÔŽETE ZASTAVIŤ...

Aha- nemôžete zastaviť, zrejme vám nejdú brzdy. Budeme sa za vás modliť, aby ste tú cestu nejako zvládli aj s pokazenými brzdami.

✿ 5. Prosíme, urobte, čo je napísané v bode 1,2 a NAJMÄ 3 a my vám sľubujeme, že vám niekto z ochranárov pomôže. ĎAKUJEME, že ste zostali človekom...

Ochranári zvierat a útulky nie sú služba, ktorá vyrieši umiestnenie nájdeného zvieraťa. Títo ľudia majú ešte menšie možnosti a kapacity ako ostatní, pretože majú tých zvierat non-stop plno.

Niekedy ste to jednoducho len VY, kto môže pomôcť, aj keď len na chvíľu.